האתר שלך לקברי הצדיקים הפזורים בתפוצות

מעזיבוז, אוקראינה: מצבה עתיקה בבית העלמין עם סימון מעניין

‍‍ח סיון תשף

מעזיבוז, אוקראינה: מצבה שבורה עתיקה בצבצה מהאדמה בבית החיים עם סימון מעניין

מעולם לא נתקלתי בסגנון כתיבה מוזר שכזה“, מציין יור אגודתאהלי צדיקים  גדר אבות 

הרב ישראל מאיר גבאי שליטא המבקש את עזרת הציבור לסייע בפענוח המצבה וסגנונה

 


חיים לייפר | צדיקים.נט | ח׳ סיון תש״פ


במסגרת השמירה הקבועה והניקיון התמידי של אגודתאהלי צדיקים  גדר אבותבבית החיים העתיק בעיר הקודש מעזיבוז, סמוך ונראה לאוהל הקדוש של אור שבעת הימים מרן הבעשט הקזיע, בוצעו בשבוע האחרון עבודות של ניכוש עשבים ופינוי חפצים במתחם, וכך נמצאה מצבה שבורה ישנה שבצבצה מבעד לאדמת בית העלמין ולא היתהידועה עד כה. 

יור האגודה הרב ישראל מאיר גבאי שליטא מיהר לחפור סביב המצבה אל תוך מעבה האדמה, כדי לנסות לגלות את זהות המנוח הטמון תחתיה, אך לאחר שכל סביבות המצבה נחפרה והיא התגלתה כולה, נמצאה עליה רק השורה האחרונה של הכיתוב המלא שהיה רשום עליה: ‘תנצבה‘. כך שאין אפשרות לכאורה לזהות את שם הנפטר שעליו הונחה מצבה זו שנשברה בצוק העתים וברבות השנים.

הפלא הוא“, מציין הרב ישראל מאיר גבאי שליטא, “שבחלק הפנימי בקצה המצבה שהיה טמון עמוק בתוך מעבה האדמה, נרשמו ארבע אותיות בצורה הפוכה, עם הכיתוב: ‘פ נ א ש (שתי האותיות הראשונותפ נהן לכאורה ראשי תיבות של פה נטמן), כאשר מעולם לא נתקלתי בסגנון כתיבה מוזר שכזה, שהמצבה תהיה כה גדולה וארוכה, עד שתהיה עם כל כך הרבה שורות של כיתוב, ובפרט סגנון הכתיבה בצורה ההפוכה בחלק של המצבה שהוכנס אל תוך האדמה; אשמח מאד לשמוע את תגובות הקהל הרחב על המצבה הזו ועל סגנונה הייחודי והלאשגרתי“. 

תגובות לזיהוי ופענוח ניתן לשלוח לדוברות אגודתאהלי צדיקיםגדר אבות‘: [email protected]

 

category_sticky_post: 0

השאירו תגובה

שדות המסומנים בכוכבית (*) חובה.