האתר שלך לקברי הצדיקים הפזורים בתפוצות

מסע קודש של חסידי סלאנים לקברי האדמו”רים בעיירה סלאנים

‍‍ג סיון תשעט

מסגרת הביקור נחנכו המצבות שעל ציוני הקודש שנתגלו לאחרונה באופן מדויק | מעמד חנוכת הבית וקביעת מזוזות לבית ‘הכנסת אורחים סלאנים’


חיים לייפר | קברי צדיקים | ד׳ סיוון תשע״ט


מסע קהל חסידי סלאנים, בראשות כ”ק האדמו”ר שליט”א, התקיים בימים אלו לקברי אבות במדינת בלארוס. בשיאו של מסע היסטורי זה נחנכו מצבות ציוני הקודש של שלושה מאדמו”רי החצר בעיר סלאנים, כמו״כ התקיים מעמד קביעת מזוזות וחנוכת הבית להכנסת אורחים שהוקם בעיר.

מסע מיוחד זה יצא לדרך ביום חמישי כ”ה באייר, עם כ-100 מתורמי חצר סלאנים ומקימי הקריה החדשה של ישיבת ‘באר אברהם’ בעיר אלעד.

שבת מרוממת במחיצת מרן האדמו״ר בקמפוס המרווח של מוסדות ‘יד ישראל’ )צ’ייקה( שבעיר ז’ודזינה הסמוכה למינסק

ביום ראשון כ”ח באייר, ביקרו חברי המסע במחנה העבודה קולדיצ’בו, מעמד מרגש בתפילה יזכור במקום בו נהרג על קידוש השם האדמו”ר מרן הק’ רבי שלמה דוד יהושע זי”ע הי”ד.

לאחר מכן נסעו לעיירה ‘נובה מיש’ או כפי שהיא מכונה אצל חסידי סלאנים – ‘מוש’. המדובר בעיירה בה התגוררו גדולי חסידי לעכוויטש קאברין וסלאנים בעיירה זו פקדו המשתתפים את ציונו של הגאון הקדוש רבי יחיאל רבה של מוש זצוק”ל, מגדולי חסידי לעכוויטש.

משם המשיך המסע לבראנוביץ, בה פקדו חברי המסע את מקום מעוני האדמו”רים בעיר זו, כמו גם את בית העלמין בו עמד אוהל ציונו של הגה”צ רבי משה מידנר זצ”ל, מגדולי חסידי סלאנים ומי שעמד בראש ניהול ישיבת “תורת חסד” בבראנוביץ.

לקראת ערב חנו משתתפי המסע במקום בו עמד עד לשואה השטיבל המרכזי של חסידי סלאנים בבראנוביץ, מקום ששימש גם את ישיבת ‘תורת חסד’.

באוהל מצוייד היטב שהוקם בתחנה מרגשת זו התקיימו תפילות מנחה ומעריב. כמו”כ התקיימו שיעורי תורה במקום.

למחרת, ערב ר”ח סיון, הגיעה הקבוצה לעיר סלאנים. ביום זה, שיאו של המסע, התקיימו אירועים אחדים שהיו מרגשים ומשמעותיים במיוחד עבור משתתפי המסע.

בראשית היום התפללו הנוסעים שחרית בבית ‘הכנסת אורחים סלאנים’ ברחוב רוז’אנסקיה 49 שנחנך ביום זה.

לאחר מכן פנו לבתי העלמין הסמוך – ‘בית החיים רוז’ינוי’ )’רוזשינאייער בית עולם’, כפי שנקרא בימים עברו( – שם טמונים שלושה מאדמו”רי בית סלאנים: הסבא קדישא מרן בעל ‘יסוד העבודה’ זי”ע ושני נכדיו האחים הקדושים – מרן רבי ישכר לייב זי”ע ואחיו מרן רבי אברהם זי”ע בעל ה’בית אברהם’.

הביקור ביום זה היה מיוחד ונרגש מאוד עבור חסידי סלאנים, שכן מדובר בסיומו של פרויקט רחב היקף שנפרש על פני 3 שנים, לגילוי ושחזור מיקומם המדויק של ציוני הקודש.

בית קברות זה ניצל באורח פלאי לפני כ-30 שנה ע”י חסידי סלאנים, באותו זמן נקבעו מקום הקבורה של האדמו”רים על פי הערכה והנתונים שהיו קיימים אז.

במהלך השנים הצטברו עדויות ומסמכים רבים אודות בית העל־ מין ומקום קבורתם של האדמו”רים.

לפני כשלוש שנים פתח ‘הועד להצלת ולשחזור ציוני רבוה”ק מסלאנים’ שע”י ‘מוסדות באר אברהם’ במחקר מקיף אודות בית העלמין בסלאנים. במסגרת מחקר זה נסקרו מאות מסמכים, בוצעו ראיונות עם יוצאי סלאנים ונערכו התייעצויות עם מומחי תחום זה. בתום המחקר בוצעו חפירות ארכיאולוגיות בהנחיית ארגון ‘אתרא קדישא’, ובסיומן נתגלו שרידי האוהל וקבריהם של אדמו”רי סלאנים הטמונים במקום. היה זה גילוי מרעיש לעולם היהודי בכלל ולחסידי סלאנים בפרט. מאז הגילוי השתוקקו החסידים להזדמנות בה יוכלו לפקוד את מקום הקדוש ולשפוך שיח עתה הגיעה לידם ביום הזה.

לקראת השעה 11:00 צעדו החסידים בראשות האדמו”ר שליט”א מבית הכנסת האורחים הסמוך לבית העלמין רוז’ינוי. כאשר זה לראשונה נראו מול עיניהם שלושת ציוני הקודש על המצבות החדשות שנבנו ימים אחדים קודם לכן. את שלושת הקברים מקיפים שרידי האוהל ההיסטורי שנחשפו במהלך החפירות.

בנוסף נחשפו כשלושים קברים ששכנו סביבות האוהל, ושוקמו גם הם במסגרת העבודות בשטח. שטח האוהל גדול במיוחד, כך שהוא מסוגל להכיל את כל קהל המתפללים. באוירה נעלית ומרוממת ובמשך שעה ארוכה נערך במקום מעמד תפילה ואמירת פרקי תהילים שנאמרו ע”י האדמו”ר שליט”א.

ובתפילה אישית משלו. עם סיום התפילה באוהל האדמו”רים פנו האדמו”ר שליט”א והחסידים לבקר בשרידי אוהלו של הגאון הגדול רבי מרדכ’לה אושמינער זצוק”ל, רבה של העיר סלאנים, שנתגלו גם הם במסגרת המחקר שנערך אודות בית העלמין

לאחר ביקור בבית העלמין, שבה הקבוצה לבית הכנסת האורחים.

הכנסת אורחים זו הוקמה בחדשים האחרונים בעקבות הגילויים המרעישים בבית העלמין הסמוך, ומתוך ההבנה כי הגיעה העת להקים הכנסת אורחים לחסידים ופוקדי העיר סלאנים שהולכים ומתרבים בשנים האחרונות.

בחסדי ה’ עלה בידי הר”ר שמעון לוינגר הי”ו, חבר הועד להצלת בית העלמין, לרכוש מספר מבנים בסמוך לבית העלמין, לשפצם ולהציב בהם את התנאים הנדרשים לקיום הכנסת אורחים יהודית.

בהתרגשות גדולה נערך מעמד קביעת מזוזות וחנוכת הבית ע”י האדמו”ר שליט”א. בנוסף ירה האדמו”ר שליט”א את אבן הפינה למקוה טהרה שיקום בעז”ה בקרוב במקום. לאחר מכן הסבו הכל לשתיית ‘לחיים’ לרגל יום נרגש זה, כשהאדמו”ר שליט”א מאחל שיקויים במקום זה ‘בורא עולם בקנין ישלים זה הבנין’ ושזכות הצדיקים הקדושים הטמונים בסמוך לכאן תגן על כל ההולכים בדרכיהם. כמו”כ איחל ברכה לכל העוזרים והמסייעים להקמת בית הכנסת אורחים זה.

בהמשך היום הוזמנו כל משתתפי המסע לסעודת המצוה שנערכה באולם סמוך. במסגרת סעודה זו נערכה מגבית התרמה עבור הקמת והשלמת המקוה ובית הכנסת האורחים, וכן עבור הקמת אוהל מכובד מעל ציוני האדמו”רים. מתוך האוירה המרוממת שאפפה את כל הנוכחים, בעקבות מעמדי היום ובעקבות המסע המוצלח של הימים האחרונים, המגבית הוכתרה בהצלחה רבה, כשכל אחד רואה לעצמו זכות להיות שותף בפרויקט היסטורי זה.

מסע זה בכלל והביקור בעיר סלאנים בפרט שימשו סיום מרגש ומוצלח לפרויקט הגדול של הצלת בית החיים רוז’ינוי וקברי אדמו”רי סלאנים. חברי הוועד שהשקיעו ימים כלילות במסגרת פעילותם זו, הודו להשי”ת על חסדיו עמם בגילוי ושחזור ציוני הקודש ונשאו תפילה שזכות הצדיקים הקדושים הטמונים במקום זה תשפיע על כל ההולכים בדרכיהם ועל כל המעתירים בזכותם

category_sticky_post: 0

מונחי חיפוש נכנסים:

  • https://www zadikim net/?p=19189

השאירו תגובה

שדות המסומנים בכוכבית (*) חובה.