האתר שלך לקברי הצדיקים הפזורים בתפוצות

ארגון דור לדור בראשות מר מאיר בולקה בעתירה נגד הממשלה הפולנית

‍‍י אדר ב' תשעט

לאור הכוונה לפתוח את קברי קורבנות טבח ידוובנה ב־1941 – הוגשה קובלנה לראש הממשלה בוורשה.

העילה לפתיחת הקברים כדי להוכיח שאת הטבח ביהודים ביצעו הגרמנים ולא שכניהם


משה מושקוביץ | קבי צדיקים | י אדר ב׳ תשע״ט


מאות יהודים בידי שכניהם הפולנים, שנטבחו בידוובנה, ונשרפו חיים ב־1941, לא פוסקת מאז עלתה לכותרות

בימים אלו כלי התקשורת בפולין, מדווחת כי הממשלה שוקלת לפתוח את קבר האחים של קורבנות טבח ידוובנה, במטרה למצוא הוכחות לכך שהגרמנים ולא הפולנים היו אחראים לטבח.

בראיון לכלי תקשורת בפולין אמר ראש הממשלה מטאוש מורבייצקי כי הנושא נשקל ונבחן על ידי התובע הכללי, וכי הממשלה רואה חשיבות רבה בכך ש”האמת ההיסטורית תצא לאור”.

בעקבות דברי מורבייצקי הגיש אתמול עסקן בכיר בהצלת בתי עלמין מאיר בולקה, קובלנה משפטית למורבייצקי, לשר המשפטים ולתובע הכללי, ובה דרישה לעצור כל הליך הנעשה לפתיחת קברי האחים של קורבנות הטבח.

לדברי בולקה, העומד בראש עמותת דור לדור (J-nerations) הפועלת באירופה לשימור שרידי הקהילות, פתיחת הקברים מהווה הפרה בוטה של האמנה לזכויות האדם, שממשלת פולין חתומה עליה.

בקובלנה מצוין כי גם בעבר, כשהיו ניסיונות של פתיחת קברי קורבנות הטבח ב־2001, ראש הממשלה לשעבר לך קצ’ינסקי, בהיותו שר המשפטים, אסר על הליך זה מתוך התחשבות ברגשות היהודים, בולקה ציין עוד כי פתיחת קברי יהודים הינה הליך המנוגד להלכה היהודית, וכי ישנה הסכמה מלאה בין כל גווני הקשת היהודית כי מעשה זה מהווה חילול כבוד המת וביזוי הדת היהודית, האסורים על פי החוקה הפולנית.

בקובלנה נדרשים ראש הממשלה, התובע הכללי ומשרד המשפטים בוורשה להשיב בתוך שבעה ימים אם החל תהליך כלשהו של פתיחת הקברים, מי הממונה על פעולות אלו מטעם הממשלה, וכן האם אכן נתן מורבייצקי את ההנחיה לפעול לפתיחת הקברים.

“לצערי, הרוחות הרעות בפולין כנגד יהודים לא פסקו”, אמר בולקה. “הודעתי למורבייצקי כי לא נהסס לפעול בבתי הדין הבינלאומיים כנגד מעשים משפילים של חילול המת וכי ברשותנו הכלים לעצור מזימה זו. לצערי במקום למצוא את הדרך להשלים ולהתפייס, בוחרת ממשלת פולין בצעדים שרק יגבירו את האנטישמיות במדינה ויגרמו להסלמה בין הנצים שבשתי המדינות”.

השאירו תגובה

שדות המסומנים בכוכבית (*) חובה.